Dyskopatia krążków międzykręgowych kręgosłupa

Dyskopatia

Patologia krążków międzykręgowych polegająca na powstaniu zmian w obrębie pierścienia włóknistego dysku, częściowego pęknięcia, bądź całkowitego przerwania struktury włóknistej pierścienia i nacieku jądra miażdżystego lub obrzęku związanego z patologią w kierunku leżących w bliskim sąsiedztwie korzeni nerwowych.  Zmiany te nie zawsze są przyczyną dolegliwości bólowych kręgosłupa, jednak w zaawansowanej fazie gdy dochodzi do obrzęku struktur nerwowych mogą powodować bardzo złożone problemy bólowe oraz ruchowe.

Co sprzyja degeneracji dysków międzykręgowych ?

Funkcją krążków międzykręgowych jest amortyzacja wstrząsów, zwiększenie ruchomości kręgosłupa oraz dopasowanie się względem siebie sąsiadujących kręgów. Jest bardzo wiele czynników, które mogą wpływać na szerzenie się niekorzystnych procesów  pierścieni kręgowych. Bardziej narażone na powstanie problemów związanych z przepukliną jądra miażdżystego (substancja kleista będąca wypełnieniem wewnętrznej części dysku) są osoby otyłe. Zbyt duża waga bardzo obciąża kompresyjnie dyski, a także stawy międzykręgowe.

Kolejnym czynnikiem może być siedzący tryb życia, mało ruchu. Krążki międzykręgowe odżywiają się między innymi dzięki aktywności ruchowej, kiedy jej brak lub jest mocno ograniczona  zaopatrzenie staje się bardzo słabe, co za tym idzie regeneracja jest wolniejsza.

Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę 697703263

Godziny pracy

Poniedziałek - piątek  7.30-19.30

Sobota - biegamy

Niedziela - biegamy

Piątek - sobota - istnieje możliwość umówienia wizyty w Raciborowice

Adres

Al. Jana Pawła II 78
Basen AWF
Piętro: -1
31-571 Kraków

Krajobrazowa 15L,
32-091 Raciborowice

Kontakt

We are English speaking crew

697-703-263

gabinet@fizjoterapia-kaczmarek.pl

Nasi fizjoterapeuci nie odbierają telefonów podczas pracy z Pacjentem. Jeśli nie mogłeś się połączyć oddzwonimy w najbliższej przerwie.