Zespół cieśni nadgarstka- CTS ( carpal tunel syndrome)

Dysfunkcja związana z uciskiem nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Kanał zbudowany jest  przez struktury kostne od dołu i od boków oraz przez troczek zginaczy tzw. więzadło poprzeczne od góry. Z pośród dziewięciu struktur przebiegających pod troczkiem, nerw pośrodkowy jest najbardziej wrażliwą strukturą. Może więc zostać podrażniany przez zmiany, zapalenia pochewek maziowych sąsiadujących ścięgien. Oddaje gałęzie końcowe, które unerwiają czuciowo skórę ręki. Długotrwała kompresja, drażnienie nerwu pośrodkowego wiąże się z odczuciem  parestezji (mrowienia), niedoczulicą (obniżone czucie) oraz bólem w palcach I-III oraz połowie IV. Objawy te mogą występować w całym rejonie unerwienia bądź stanowić kombinację kciuka, palca drugiego, trzeciego i czwartego.

Czy bóle oraz drętwienie palców unerwionych przez nerw pośrodkowy zawsze świadczą o zespole CTS?

Nerw pośrodkowy na swoim długim przebiegu przechodzi przez kilka miejsc, w których może dojść do jego uciśnięć. Wiąże się to z niedokrwieniem nerwu, zaburzeniem przepływu płynów, którego często konsekwencją  jest wystąpienie dolegliwości bardzo podobnych do CTS. Idąc od początku, już przy wyjściu z kręgosłupa nerw pośrodkowy kieruje się między mięśniami pochyłymi do kończyny górnej. Zbyt duże napięcie mięśni szyi, a konkretnie mięśnia pochyłego przedniego oraz środkowego bardzo często wpływa niekorzystnie na sam nerw zakleszczając i podrażniając go.

Kolejnym miejscem jest mięsień piersiowy mniejszy, którego napięcie podobnie jak w przypadku mięśni pochyłych może skutkować zaburzeniem pracy nerwu pośrodkowego. Mięsień posiadający w dzisiejszych czasach dużą tendencję do przykurczu, wzmożonego napięcia z racji pozycji zamkniętych zgarbionych jakie często przybierane są podczas pracy za biurkiem. Owa zamknięta pozycja wymusza wysunięcie barków w kierunku przednio – przyśrodkowym co stwarza doskonałe warunki aby mięśnie piersiowe były skrócone, a przebiegające w pobliżu naczynia krwionośne i nerwy zacieśnione.

Nie zawsze objawy kliniczne pasujące do zespołu uciskowego w kanale nadgarstka mają swój początek właśnie tam. Konieczna jest fachowa diagnostyka aby znaleźć miejsce pierwotne wpływające na powstanie bólu.

Jakie grupy ludzi narażone są na wystąpienie wyżej wymienionych dolegliwości ?

CTS bardzo często występuje u osób, które wykonują swoją pracę głównie rękoma. Ciągłe zginanie nadgarstka wiąże się z powstaniem napięć, które mogą niekorzystnie działać na nerw pośrodkowy otaczany przez mięśnie, ścięgna. Do grupy ryzyka często zalicza się osoby wykonujące pracę komputerowe przy klawiaturze, osoby obsługujące maszyny mechaniczne wibracyjne, osoby wykonujące w swojej pracy ruchy siłowe chwytne,niefizjologiczne zginanie nadgarstka.

Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę 697703263

Godziny pracy

Poniedziałek - piątek  7.30-19.30

Sobota - biegamy

Niedziela - biegamy

Piątek - sobota - istnieje możliwość umówienia wizyty w Raciborowice

Adres

Al. Jana Pawła II 78
Basen AWF
Piętro: -1
31-571 Kraków

Krajobrazowa 15L,
32-091 Raciborowice

Kontakt

We are English speaking crew

697-703-263

gabinet@fizjoterapia-kaczmarek.pl

Nasi fizjoterapeuci nie odbierają telefonów podczas pracy z Pacjentem. Jeśli nie mogłeś się połączyć oddzwonimy w najbliższej przerwie.