Uszkodzenie stożka rotatorów

W wyniku mikro urazów doznawanych w trakcie uprawiania wyczynowego sportu, ścięgna wraz z przyczepami mięśniowymi zostają poddawane stopniowym deformacją.
Z grupy mięśniowej stożka rotatorów, największą podatność na kontuzje posiada mięsień nadgrzebieniowy. Specyfika przebiegu ścięgna pomiędzy strukturami kostno-więzadłowymi sprzyja przeciążeniom ścięgna. Ścięgno ograniczone jest od tyłu grzebieniem łopatki, a także wyrostkiem barkowym, z przedniej strony przez wyrostek kruczy. Z górnej strony, ścięgno przechodzi przez łuk kruczo-barkowy,  tworzący więzadło kruczo-barkowe. Wymienione struktury razem budują kanał nadgrzebieniowy, przez który ścięgno przebiega do swojego przyczepu końcowego na guzku większym.

Uszkodzenie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego wywołuje dezorganizacje włókien kolagenowych. W kanale nadgrzebieniowym powstaje stan zapalny, w którym uwalniane są czynniki prozapalne oraz hormony tkankowe, mające goić uszkodzoną tkankę. W momencie pojawienia się obrzęku w kanale nadgrzebieniowym, przestrzeń dla swobodnego ślizgu zostaje naruszona, co skutkuje dużą bolesnością podczas wykonywania ruchów oraz ograniczenie jego zakresu.

Zmiany pozapalne w obrębie ścięgna, utworzone zgrubienia bądź guzki bliznowate są powodem charakterystycznego „przeskakiwania” w trakcie wykonywania czynności angażujących staw ramienny. Zmiany degeneracyjne powstają w miejscu, tzw. strefy krytycznej, strefy o bardzo niewielkim stopniu ukrwienia ścięgna.

Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę 697703263

Godziny pracy

Poniedziałek - piątek  7.30-19.30

Sobota - biegamy

Niedziela - biegamy

Piątek - sobota - istnieje możliwość umówienia wizyty w Raciborowice

Adres

Al. Jana Pawła II 78
Basen AWF
Piętro: -1
31-571 Kraków

Krajobrazowa 15L,
32-091 Raciborowice

Kontakt

We are English speaking crew

697-703-263

gabinet@fizjoterapia-kaczmarek.pl

Nasi fizjoterapeuci nie odbierają telefonów podczas pracy z Pacjentem. Jeśli nie mogłeś się połączyć oddzwonimy w najbliższej przerwie.