Taping medyczny

Prężnie rozwijająca się metoda fizjoterapii pobudzająca naturalne procesy leczenia organizmu. Powszechnie wykorzystywana w rehabilitacji sportowej. Bardzo efektywna. Poprawna aplikacja plastra potrafi natychmiastowo uśmierzyć ból. Umożliwia szybszy powrót do aktywności. Stosowany również w terapii przeciwobrzękowej. Wykorzystuje się miękkie, rozciągliwe, zwykle kolorowe plastry. Celem aplikacji jest zwiększenie przestrzeni pomiędzy mięśniem, a powięzią i skórą. Zwiększona przestrzeń zmniejsza napięcie naczyń i tkanek, polepsza krążenie.

Taping – jak działa i kiedy stosować?

Nieelastyczne taśmy stosuje się głównie gdy:

-chcemy ograniczyć ruchomość stawu,

-zabezpieczyć i odciążyć okolicę która uległa kontuzji.

Elastyczne taśmy naklejamy w celu:

-poprawienia funkcji mięśni,

-zwiększenia ukrwienia,

-wspierana funkcji stawów,

-działania przeciwbólowego,

-usprawnienia drenażu limfatycznego czyli usunięcia obrzęku.

Taśmy są przepuszczalne dla powietrza i wody, nie uczulają, można się z nimi kąpać. Prócz względów estetycznych nie udowodniono by kolor taśmy miał znaczenie.

Co sprawia że Taping działa? Naklejona taśma delikatnie unosi skórę zwiększając przestrzeń miedzy skórą a mięśniami. Właśnie ten efekt okazuje się kluczowy i  dzięki temu Taping działa zyskując taką popularność.

Pod skórą w na skutek urazu, dochodzi do wzrostu ciśnienia spowodowanego stanem zapalnym i nagromadzeniem się płynów. Przestrzeń między skórą a mięśniami zmniejsza się. W odpowiedni sposób naklejając taśmę tak by podnieść skórę, spowodujemy że, uszkodzona tkanka goi się szybciej. Dodatkowo podczas ruchów taśma pracuje ze skórą masując ją. Naklejając taśmę można zmieniać przebieg mięśnia lub powięzi. To sprawia że wcześniej bolesny ruch można wykonać bez dolegliwości bólowych. Ponadto Taping można zastosować w sposób czysto mechaniczny np. unosząc rzepkę gdy jej powierzchnia stawowa jest podrażniona.

Z mojego doświadczania najlepiej Taping stosować w:

-kontuzjach kończyn górnych i dolnych m.in.: barków, kolan, stawów skokowych i stóp,

-skręceniach stawów,

-naderwaniach, naciągnięciach mięśni i ich przyczepów,

-obrzękach pourazowych i pooperacyjnych,

-podrażnieniach nerwu.

Taping należy stosować jako uzupełniającą metodę leczenia. Po naklejeniu taśmy możemy sprawić że, nie będziemy czuć bólu, jednakże kontuzja wymaga kompleksowej terapii i czasu by móc w pełni się zagoić. Podsumowując Taping należy stosować by stworzyć prawidłowe warunki do regeneracji oraz sprawić by proces ten przebiega w bardziej optymalny sposób.

Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę 697703263

Godziny pracy

Poniedziałek - piątek  7.30-19.30

Sobota - biegamy

Niedziela - biegamy

Piątek - sobota - istnieje możliwość umówienia wizyty w Raciborowice

Adres

Al. Jana Pawła II 78
Basen AWF
Piętro: -1
31-571 Kraków

Krajobrazowa 15L,
32-091 Raciborowice

Kontakt

We are English speaking crew

697-703-263

gabinet@fizjoterapia-kaczmarek.pl

Nasi fizjoterapeuci nie odbierają telefonów podczas pracy z Pacjentem. Jeśli nie mogłeś się połączyć oddzwonimy w najbliższej przerwie.