Skręcnie stawu skokowego

Zdjęcia po urazie i 5 dni po dzięki naszej terapii.

Skręcania stawu skokowego dzielimy na:

inwersyjne – najczęstsze (stopa podczas urazu ucieknie do zewnątrz),

ewersyjne (stopa podczas urazu ucieknie do wewnątrz),

z odłamaniem awulsyjnym więzadła, tzn siła jest tak duża, że więzadło stabilizujące staw skokowy ulega oderwaniu od kości.

Podczas wykręcania stopy więzadła po jednej stronie ulegają naciągnięciu/naderwaniu/zerwaniu, a po drugiej stronie przy dużym urazie mogą ulec zmiażdżeniu. Stąd ból i krwiak może lokalizować się po obu stronach kostek. Sam staw może ulec opuchnięciu. Zwiększając swoje rozmiary, może uciskać Achillesa. Stąd możliwe podrażnienie również tej okolicy.

Krwiak może pojawić się dopiero po kilku dniach. Nie tylko w miejscu urazu więzadeł, ale również krwawienie pod skórne może być tak duże, że obejmie spód stopy a nawet palce.

Obrzęk jest czymś co długo będzie nam towarzyszyć. Nawet po pół roku od urazu kostka może puchnąc po wysiłku. Rozmiar obrzęku może świadczyć o poważności uszkodzeń.

 Co warto zrobić w chwili urazu i przez kolejne 3 dni?

-nie patrzeć jak puchnie tylko niezwłocznie ścisnąć, skompresować miejsce urazu. Ograniczmy w ten sposób krwawienie i obrzęk.

-zaraz po i do 3 dni należy chłodzić. Jeśli stopa i kostka się nadmiernie grzeje to chłodzimy, jeśli nie nie ma potrzeby. Chcemy ograniczyć nadmierny stan zapalny, ale pamiętajmy, że kontrolowany stan zapalny odpowiada za proces gojenia tkanek.

okłady z maści przeciwobrzękowych, przeciwzapalnych i ziół.

stabilizator/orteza do tygodnia czasu oszczędzanie kończyny, ograniczenie chodzenia jest wskazane. Jeśli musimy się przemieszczać to przy pomocy kul. Każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidulanie dlatego, należy stosować się do zleceń ortopedy lub fizjoterapeuty. W wyczynowym sporcie ogranicza się drastycznie czas unieruchomienia i leczy ruchem. Wszystko jednak zależy od rozmiaru uszkodzeń tkanek.

uniesienie kończyny powyżej poziomu miednicy pomaga ewakuować i przeciwdziałać gromadzeniu się obrzęku.

Badania obrazowe:

RTG – nigdy nie zaszkodzi zrobić, zdążaj się niespodzianki w postaci złamań. Warto wiedzieć to od razu i dobrać odpowiednio leczenie.

USGocena funkcjonalna więzadeł – tak warto, jednakże często obrzęk uniemożliwia badanie. Dlatego warto od razu pracować z fizjoterapeutą.

Mri – dokładne, ale drogie – dedykowane do wyczynowego sportu.

Rehabilitacja

-pierwszy etap to gojenie tkanek, do którego można wykorzystywać nowoczesne terapie (TECAR, Laser Wysokoenergetyczny) jest to inwestycja w jakość odbudowujących się tkanek

-drugi etap to przywracanie funkcji – terapia manualna i ćwiczenia.   Więzadła muszą odzyskać swoją funkcję tzn. ochrona, przenoszenie obciążeń, gromadzenie informacji o czuciu podłoża, ustawieniu stopy i ich transport. Ważny etap. Zaniedbywanie tego okresu rehabilitacji skutkuje powtórnym skręceniami i postępującym uszkodzeniem stawu.

Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę 697703263

Godziny pracy

Poniedziałek - piątek  7.30-19.30

Sobota - biegamy

Niedziela - biegamy

Piątek - sobota - istnieje możliwość umówienia wizyty w Raciborowice

Adres

Al. Jana Pawła II 78
Basen AWF
Piętro: -1
31-571 Kraków

Krajobrazowa 15L,
32-091 Raciborowice

Kontakt

We are English speaking crew

697-703-263

gabinet@fizjoterapia-kaczmarek.pl

Nasi fizjoterapeuci nie odbierają telefonów podczas pracy z Pacjentem. Jeśli nie mogłeś się połączyć oddzwonimy w najbliższej przerwie.