Zapalenie rozcięgna podeszwowego, ostroga piętowa

Rozcięgno podeszwowe  to sztywna struktura na podeszwie stopy łącząca guz piętowy z palcami. Głównym problemem tej okolicy jest to, że przy każdym kroku stajemy całym ciężarem ciała na tej silnej i wytrzymałej strukturze. Rozcięgno podeszwowe tworzy jakby łuk, na którym opierają się liczne kosteczki stopy. Sprzyja to powstawaniu przeciążeń, może dochodzić do naderwań, zmian zwyrodnieniowych czyli tendinopati rozcięgna podeszfowego, powstawanie ostrogi piętowej.

Przyczynami bólu rozcięgna podeszwowego mogą być:

-zbyt słaba łydka lub nie przygotowany garnitur mięśniowy,

-zmiana techniki biegu,

-źle dobrane obuwie,

płaskostopie lub zbyt wysoki łuk stopy

-zbyt duży przyrost obciążeń względem czasu.

Jeśli problem trwa dłużej niż 3 miesiące. Systematycznie dostarczamy bodziec drażniący prowadzący do mikrourazów . Przerwy między bodźcami są zbyt krótkie żeby tkanka zdążyła się zagoić. Powstają wtedy zmiany zwyrodnieniowe ścięgna lub ostroga piętowa. Ostroga jest wydłużeniem miejsca przyczepu ścięgna do kości. Jest to mechanizm obronny naszego organizmu. Ciągłe drażnienie i przewlekły stan zapalny powodują, że ścięgno przy przyczepie do pięty sztywnieje i wapnieje.

Konieczna jest wtedy odpowiednio dobrana rehabilitacja w której nacisk kładziony jest na odbudowę i przebudowę zwyrodniałego ścięgna oraz przywrócenie jego elastyczności.

Na tendinopatię rozcięgna podeszwowego i ostrogę piętową stosujemy nowoczesną fizykoterapię i trening:

 –fala uderzeniowa, która  przenikając w głąb ścięgna wywołuje kontrolowany stan zapalny i przebudowę oraz rozbija sztywne, twarde zwapniałe struktury,

przezskórna elektroliza EPTE zmienia środowisko ścięgna na zasadowe i przyciąga komórki naprawcze do zwyrodniałego miejsca,

Laser wysokoenergetyczny  i Terapia Tecar –  przyspiesza regeneracje,

-odpowiednio dobrany trening izometryczny, później ćwiczenia ekscentryczne w celu wzmocnienia ścięgna i przygotowania do pracy.

Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę 697703263

Godziny pracy

Poniedziałek - piątek  7.30-19.30

Sobota - biegamy

Niedziela - biegamy

Piątek - sobota - istnieje możliwość umówienia wizyty w Raciborowice

Adres

Al. Jana Pawła II 78
Basen AWF
Piętro: -1
31-571 Kraków

Krajobrazowa 15L,
32-091 Raciborowice

Kontakt

We are English speaking crew

697-703-263

gabinet@fizjoterapia-kaczmarek.pl

Nasi fizjoterapeuci nie odbierają telefonów podczas pracy z Pacjentem. Jeśli nie mogłeś się połączyć oddzwonimy w najbliższej przerwie.