Łokieć golfisty

Jednostka chorobowa cechująca się bólem po przyśrodkowej stronie łokcia. Dysfunkcja wynika z przeciążenia przyczepu wspólnego mięśni zginaczy nadgarstka oraz mięśnia nawrotnego obłego, który znajduje się po przyśrodkowej stronie łokcia na kości ramiennej. Podrażnienia niewielkiej wyniosłości kostnej, na której znajdują się przyczepy mięsni grupy przedniej przedramienia mają swoje podłoże wwzmożonym, przewlekłym patologicznym napięciu owej grupy mięśniowej. Sztywność, zbyt mała elastyczność zginaczy nadgarstka wpływa na eksploatację ich proksymalnego przyczepu podczas wykonywania czynności angażujących przedramię, a w konsekwencji prowadzi do powstania stanu zapalnego i powstania bólu.

 

Jaka grupa osób jest szczególnie narażona na powstanie entezopatii nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej ?

Grupa ryzyka obejmuje osoby, które wykonują dużo ruchów zginania oraz pronacji przedramienia. Szczególnie dotyczy to osób pracujących fizycznie oraz sportowców wykonujących rzuty oraz siatkarzy, tenisistów.

U osób pracujących fizycznie problem powstaje poprzez nagminne zaciskanie dłoni wraz z wykonywaniem ruchu nawrócenia przedramienia co potęguje napięcie w obrębie mięśnia nawrotnego obłego oraz mięsni zginaczy nadgarstka. Konsekwencją przewlekłego napięcia mięsni jest ischemia tkankowa, niedokrwienie i powstanie zmian w strukturze w tym przypadku najczęściej w okolicy przyczepy bliższego znajdującego się w przyśrodkowej dalszej części kości ramiennej.                

 W przypadku sportowców dochodzi do nadmiernego koślawienia łokcia podczas wykonywania rzutu, zamachu do uderzenia piłki. Kumulacja czynników tendencyjnych tj. wykonywanie ruchów dynamicznych, szarpanych o dużej częstotliwości oraz brak odpowiedniej regeneracji potreningowej, napięcia w dalszych rejonach ciała, nieodpowiednia technika rzutu, ruchu zamachowego zza głowy oraz bocznego(forehand) potęgują obciążenia w obrębie łokcia. Istotne jest zatem aby w przypadku sportowców zmagających się z wyżej wymienionym problemem podejść kompleksowo oceniając zarówno restrykcje w dalszych częściach ciała mogące wpłynąć na zainicjowanie dysfunkcji oraz  technikę ruchu.

Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę 697703263

Godziny pracy

Poniedziałek - piątek  7.30-19.30

Sobota - biegamy

Niedziela - biegamy

Piątek - sobota - istnieje możliwość umówienia wizyty w Raciborowice

Adres

Al. Jana Pawła II 78
Basen AWF
Piętro: -1
31-571 Kraków

Krajobrazowa 15L,
32-091 Raciborowice

Kontakt

We are English speaking crew

697-703-263

gabinet@fizjoterapia-kaczmarek.pl

Nasi fizjoterapeuci nie odbierają telefonów podczas pracy z Pacjentem. Jeśli nie mogłeś się połączyć oddzwonimy w najbliższej przerwie.