1. Zrozumieć co powoduje ból przy kolanie biegacza – to nie jest tak że coś jest nie na miejscu, nie jest uszkodzone. Po prostu ta cześć kolana jest przepracowana i podrażniona. Pozytywne nastawienie. Istnieją badanie, które wykazują, że edukacja i zrozumienie przyczyny problemu dały ten sam efekt leczniczy w porównaniu do grup, które ćwiczyły, wzmacniały lub poprawiały technikę biegu przy zespole pasma biodrowo piszczelowego.
  2. Nie chcemy przestać biegać – musimy zmienić obciążenia. Jest dużo ćwiczeń leczniczych i aktywności o charakterze wytrzymałościowym, które możemy wykonywać, żeby wypracowana forma nie przepadała. Dążymy do tego, żeby jeśli to możliwe, przy ITBS nie przestawać biegać. Przy czym nie dopuszczalne jest bieganie z bólem.
  3. Poprawa siły i kontroli kolana. Silna łydka, czwórka i pośladek zmniejszą siły przeciążające kolano biegacza. Wszystko po to, by poprawić biomechanikę kończyny. Nie zaszkodzi, jak zawsze wprowadzić CORE. Tego nigdy za wiele. Zawsze w tym aspekcie mamy braki. Silny tułów poprawia kontrole miednicy. Cała kończyna dolna z miednica pracuje lepiej jako całość. Pasmo biodrowo piszczelowe mniej pociera o kolano. Możemy biec dalej, szybciej, a co najważniejsze ze wzrostem zmęczenia technika biegu się wolnej pogarsza.
  4. Analiza techniki, kadencji biegu. Jeśli chcemy biegać szybciej, więcej musimy dążyć do doskonałości. Trój płaszczyznowa ocena wysiłku na różnych prędkościach, pozwala w zwolnionym tempie zobaczy nawet drobne niedoskonałości. Po każdej kontuzji zostaje ślad w naszej technice biegu, który może być przyczyną kolejnej awarii. Nikt z nas nie jest symetryczny, ale ulepszajmy to co jest możliwe.
  5. Omówienie dotychczasowych obciążeń treningowych. Sam wykres tygodniowy lub miesięczny w jakich strefach tętna spędziliśmy ile czasu mówi już nam dużo, jak obchodziliśmy się z naszym organizmem. Jak dużo było szybkiego lub za długiego biegania żeby zaczęło boleć kolano biegacza.
  6. Dobór obuwia. Przy tej ilości dostępnych firm i modeli, nie jest to proste zrobić samemu. Warto choć poradzić się w specjalistycznym sklepie biegowym. Znając swoje słabości w budowie ciała odpowiednio dobrany but może nam wiele ułatwić. Pozwolić cieszyć się z biegania bez bólu.