Regeneracja po wysiłku Skawina 2014

Skąd bierze się to uczucie? Czy to znaczy że są za krótkie, dlaczego nie mogą się zrelaksować?
Okazuje się, że spięcie to tylko uczucie. Wcale nie oznacza, że mięsień jest zbiegnięty, przykurczony. Nie ma potrzeby intensywnie rolować lub rozciągać. Zdaniem naukowców uczucie spięcia jest odmiana lekkiego bólu, nie oznacza uszkodzenia tkanki. Jest to pewien rodzaj ostrzeżenia, ale nie jest niczym groźnym. Z badań wynika, że osoba z odczuciem spięcia wcale nie musi mieć zmniejszonego zakresu ruchu.
Nasze mięśnie są stworzone do tego by generować napięcie. Może się to dziać nawet gdy są kompletnie zrelaksowane. Układ nerwowy potrzebuje bogatego odżywienia przez krew. Kiedy sprawimy że krew krąży wolniej może to podrażnić układ nerwowy i aktywować receptory które chcą nas o tym poinformować. Tak możemy tłumaczyć odczucie spięcia.

Co może pomoc ?
-Stretching tak, ale nie może być zbyt agresywny tzn sprawiać ból w końcowym zakresie ruchu. Ma to być relaksacja, nie chodź i mechaniczne wydłużenie.
-Masaż, rolowanie, terapia manualna i inne techniki na tkankach miękkich – skutecznie obniżają poczucie napięcia, w odstępach czasu, regularnie stosowana.
-Korygowanie wad postawy i niedoskonałości technicznych. Długotrwałe przebywanie w pracy w zgarbionej pozycji podnosi odczucie przeciążenia, napięcia i niedokrwienie mięśni.
-Rozruch – lekki trening pozwala odżywić tkanki, zwiększyć przepływ krwi
-Trening – oporowy z pełnym zakresem ruchu – poprawia elastyczność. Zwiększa tolerancje, adaptacje do obciążeń, poprawia wytrzymałość.

Podsumowując
Należy dobierać odpowiednie obciążenia i dbać o wypoczynek. Uczucie spięcia najczęściej nie wymaga agresywnego traktowania.  jest to informacja o pewnej wrażliwości naszego układu nerwowego. Niegroźne ostrzeżenie o świadczące o spadku odpowiedniego ukrwienia. Zniknie samo gdy tkanka odpocznie. Pogłębianie tego odczucia może prowadzić do kontuzji. Pracujmy nad swoją siła, sprawnością ogólna, kontrola postawy i regeneracja.