Brzuch
1. Zawroty głowy, bóle głowy
Zawroty głowy, odczucia kręcenia, wirowania się w głowie wraz z współistniejącą niepewnością, chwiejnością ruchową, czasem nawet z chwilową utratą równowagi ciała to objawy powstające często w wyniku problemów z kręgosłupem szyjnym oraz napięciami w obrębie szyi, potylicy.
Bóle głowy mogą mieć podłoże w wielu problemach zdrowotnych naszego organizmu. Bardzo powszechne stają się bóle głowy związane z nadmiernym napięciem mięśniowym potylicy oraz szyi. Styl życie dzisiejszych czasów cechujący się pośpiechem, długotrwałym stresem oraz pozycjami statycznymi wynikającymi z rodzaju wykonywanej pracy wpływają na kumulowanie się napięć w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa.
Dlaczego napięcia w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa mogą wpływać na bóle i zwroty głowy?
- Z punktu widzenia anatomicznego, mięśnie szyi, powięź szyjna, mięśnie podpotyliczne mogą wpływać na ucisk naczyń krwionośnych przebiegających w ich sąsiedztwie. Następstwem owego zacieśnienia jest zaburzenie ukrwienia głowy oraz drenażu krwi żylnej prowadzące do powstania bólu głowy.
- Od kości potylicznej do kręgów szyjnych C1 – C2 przyczepiają się małe mięśnie podpotyliczne. Posiadają one bardzo dużo wrzecion nerwowo- mięśniowych, a tym samym w dużym stopniu odpowiadają za kontrolę naszej postawy ciała. Główną funkcją tych mały lecz bardzo istotnych mięśni jest cofanie głowy w kierunku tylnym. Długotrwałe statyczne pozycje, w których głowa jest wysunięta do przodu stwarzają dużą sztywność mięśniową potylicy. Zbyt duże napięcie prowadzi do niedokrwienie, a tym samym może powodować bóle głowy, zawroty głowy oraz szumy uszne.
- W rejonie potylicznym przebiega wiele struktur nerwowych. Wzmożone napięcie mięśniowe karku wpływa niekorzystnie na nerw potyliczny większy. Drażnienie tego nerwu może generować ból głowy, szumy uszne, nudności, światłowstręt, drętwienie powłok głowy.
2. Dyskopatia krążków międzykręgowych kręgosłupa
Dyskopatia
Patologia krążków międzykręgowych polegająca na powstaniu zmian w obrębie pierścienia włóknistego dysku, częściowego pęknięcia, bądź całkowitego przerwania struktury włóknistej pierścienia i nacieku jądra miażdżystego lub obrzęku związanego z patologią w kierunku leżących w bliskim sąsiedztwie korzeni nerwowych. Zmiany te nie zawsze są przyczyną dolegliwości bólowych kręgosłupa, jednak w zaawansowanej fazie gdy dochodzi do obrzęku struktur nerwowych mogą powodować bardzo złożone problemy bólowe oraz ruchowe.
Co sprzyja degeneracji dysków międzykręgowych ?
Funkcją krążków międzykręgowych jest amortyzacja wstrząsów, zwiększenie ruchomości kręgosłupa oraz dopasowanie się względem siebie sąsiadujących kręgów. Jest bardzo wiele czynników, które mogą wpływać na szerzenie się niekorzystnych procesów pierścieni kręgowych. Bardziej narażone na powstanie problemów związanych z przepukliną jądra miażdżystego (substancja kleista będąca wypełnieniem wewnętrznej części dysku) są osoby otyłe. Zbyt duża waga bardzo obciąża kompresyjnie dyski, a także stawy międzykręgowe.
Kolejnym czynnikiem może być siedzący tryb życia, mało ruchu. Krążki międzykręgowe odżywiają się między innymi dzięki aktywności ruchowej, kiedy jej brak lub jest mocno ograniczona zaopatrzenie staje się bardzo słabe, co za tym idzie regeneracja jest wolniejsza.
Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę 697703263
Godziny pracy
Poniedziałek - piątek 7.30-19.30
Sobota - biegamy
Niedziela - biegamy
Piątek - sobota - istnieje możliwość umówienia wizyty w Raciborowice
Adres
Al. Jana Pawła II 78
Basen AWF
Piętro: -1
31-571 Kraków
Krajobrazowa 15L,
32-091 Raciborowice
Kontakt
We are English speaking crew
697-703-263
gabinet@fizjoterapia-kaczmarek.pl
Nasi fizjoterapeuci nie odbierają telefonów podczas pracy z Pacjentem. Jeśli nie mogłeś się połączyć oddzwonimy w najbliższej przerwie.