Konflikt udowo-panewkowy

Konflikt udowo- panewkowy – problem dotyczący struktur kostnych stawu biodrowego. Staw biodrowy składa się z dwóch powierzchni stawowych: panewki oraz głowy kości udowej. Bardzo często na jednej bądź drugiej strukturze kostnej dochodzi do powstania pewnych wyrośli kostnych, które doprowadzają do wzajemnego tarcia się kości względem siebie. Patologia ta prowadzi do powstania dolegliwości bólowych stawu biodrowego. Charakterystyczny ból lokalizujący się głęboko w pachwinie może być pierwszym z sygnałów do przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki.

Wyróżniamy trzy typy  konfliktu:

– Pincer. W tym typie pojawia się konflikt, ponieważ nadmiar kości wystaje ponad prawidłowy b-rzeg panewki. Obrąbek może zostać zmiażdżony przez wystający brzeg panewki stawowej.

-Cam. W konflikcie typu 'cam’ głowa kości udowej nie jest okrągła i nie może płynnie obracać się wewnątrz panewki.

-Typ mieszany. Konflikt mieszany oznacza że współistnieje typ 'pincer’ i 'cam’.

Dlaczego powstają narośla kostne ?

Zaburzenia biomechaniczne, funkcjonalne w obrębie kończyny dolnej, miednicy powodują iż powierzchnie stawowe nie koniecznie są do siebie odpowiednio dopasowane. Długotrwałe patologicznie funkcjonowanie powoduje iż organizm próbuje sobie wyrównywać  siły. Jeśli docisk głowy kości udowej do panewki jest większy po którejś ze stron, wówczas tkanka kostna zaczyna się nadbudowywać aby powierzchnia stawowa nie była zbyt mocno eksploatowana.

Czy zawsze nadbudowa kostna powoduje ból biodra?

Według najnowszych badań nie zawsze dolegliwości bólowe biodra występują przy dodatkowej nadbudowie kostnej. Zebrano duża grupę ludzi, u której zrobiono prześwietlenie RTG stawu biodrowego. U wielu badanych z obrazu RTG można było postawić diagnozę iż mają konflikt- udowo panewkowy ale wielu pacjentów nie miało żadnych objawów, w drugą stronę,osoby nie mające konfliktu odczuwały ból w biodrze na co dzień. Badania te pokazują jak ważne jest zestawienie diagnostyki manualnej, funkcjonalnej z obrazową. Nie wszystko co wychodzi na zdjęciach musi dawać objawy bólowe.

Bóle rejonu pachwiny mogą mieć swoje podłoże w wielu obszarach naszego ciała. Problemu z kręgosłupem lędźwiowym, napięcia mięśniowe, uwięźnięcia nerwów, stare kontuzje bardzo często mogą manifestować się w postaci dokuczliwego bólu w obrębie pachwiny. Istotne jest aby odpowiednio zdiagnozować jakie podłoże ma dana dysfunkcja, leczenie wówczas jest dużo efektywniejsze.

Skontaktuj się z nami i umów się na wizytę 697703263

Godziny pracy

Poniedziałek - piątek  7.30-19.30

Sobota - biegamy

Niedziela - biegamy

Piątek - sobota - istnieje możliwość umówienia wizyty w Raciborowice

Adres

Al. Jana Pawła II 78
Basen AWF
Piętro: -1
31-571 Kraków

Krajobrazowa 15L,
32-091 Raciborowice

Kontakt

We are English speaking crew

697-703-263

gabinet@fizjoterapia-kaczmarek.pl

Nasi fizjoterapeuci nie odbierają telefonów podczas pracy z Pacjentem. Jeśli nie mogłeś się połączyć oddzwonimy w najbliższej przerwie.